SUALTI ARKEOLOJİSİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

Anasayfa'ya dönmek için tıklayınız...
DANA ADASI

Dana Adası, Türkiye'nin Dağlık Kilikya bölgesinin - Mersin'in Silifke'sinin - doğusunda bulunan küçük bir adadır. Anakara kıyılarına 2.300 metre, 2.700 metre uzunluğunda, 900 metre genişliğinde ve 202 metre yüksekliğinde yer almaktadır. Ada bölgesi, gerek Toros dağlarındaki sedir ağaçları gerekse Gazipaşa ve Anamur bölgelerindeki demir cevheri yatakları nedeniyle Bronz Çağı'ndan beri uluslararası politika ve ticarete konu olmuştur. Adada farklı dönemlerden birçok çekek yeri, bulunduğu konumda varlığı keşfedilmiş ve şimdiye kadar 276 çekek yeri görülmüş ve çizilmiştir.

 

Dana Adası'nın çekek yerleri çoğunlukla kayaya oyulmuş tarzdadır ve görünür fiziksel özelliklerine göre sınıflandırılırlar. Çekek yerlerinin çoğu inşa edilmiş ve yan yana yerleştirilmiştir. Bazı çekek yerlerinin ön kısımları erozyon sonucu kayboldu; anakaraya doğru arka kısımlar sağlam kaldı. Servis tekneleri için muhtemelen özel yerleri gösteren büyük çekek yerlerinin arkasında bazı çalışılmamış kayaya oyulmuş yapılar da vardır. Kızakların bir kısmı da depremler nedeniyle denize düşmüştü.

 

Son yıllarda Dana Adası'nda ve çevresinde çalışmalar ve su altı arkeolojik faaliyetleri de gerçekleştirildi. Bu Sualtı Arkeolojik keşifleri aynı zamanda bir sualtı kültür mirası envanterinin oluşturulmasına da katkıda bulunuyor. Sualtı araştırma projesinde Arkeo Bilimsel Araştırma Gemisi kullanıldı. Sualtı arkeologları ve UNESCO UniTwin Network Üniversitelerinden yüksek lisans öğrencileri de dahil olmak üzere arkeoloji öğrencileri araştırma sırasında çalıştı. Adanın çekek yerlerinin girişleri, normal deniz scooterları da dahil olmak üzere SCUBA dalış cihazlarıyla tarandı. Kıyı şeridinden uzak olan adanın etrafındaki derin su alanları, sonarlar ve ROV'lar tarafından araştırılmıştır. Dana adası ve kıyılarındaki araştırmalarımız önümüzdeki yıllarda da devam edecek.

Anasayfa'ya dönmek için tıklayınız... DANA ADASI
Anasayfa'ya dönmek için tıklayınız... DANA ADASI
Anasayfa'ya dönmek için tıklayınız... DANA ADASI
Anasayfa'ya dönmek için tıklayınız... DANA ADASI
Anasayfa'ya dönmek için tıklayınız... DANA ADASI