ADRASAN DOĞU ROMA DÖNEMİ TABAK BATIĞI KAZISI

 

 

 

 

Antalya ili Kumluca İlçesi Adrasan beldesi yakınlarda 2014 yılında Adrasan Doğu Roma Dönemi Tabak batığı kazısı Antalya Müze Müdürlüğü Başkanlığında başlatılmıştır. Ülkemizde Türk bilim insanları tarafından yirmi yıl aradan sonra gerçekleştirilen ilk sualtı kazısı ve Türkiye kıyılarında yapılan ilk tabak batığı kazısı olmasından dolayı büyük önem arz etmektedir. Kültür Bakanlığı’ndan alınan izinlerle Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü’nden Doç. Dr. Harun Özdaş ile Selçuk Üniversitesi Sualtı Araştırmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nden Yrd. Doç. Dr. Hakan Öniz’in bilimsel danışmanlığında yürütülmüştür. Çalışmada her iki üniversiteden de ekipler yer almış ve dalışlar Selçuk Üniversitesi’ne ait Selçuk 1 isimli Araştırma gemisi kullanılmıştır.

 12. yüzyıla ait geminin ana yükü tabaklardan oluşmaktadır. Şuana kadar yaklaşık 100 adet sağlam 300 adet kırık tabak Antalya Müzesi Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarlarına teslim edilmiştir. Bu laboratuvarlarda sualtında çıkarılan tabakların tuzdan arındırma ve onarım çalışmaları yapılmaktadır.

 Batan geminin muhtemelen çıkan bir fırtınada kayalıklara çarparak battığı düşünülüyor. Bu sebeple kayalıklara çarpan geminin yükü olan tabaklar büyük hasar görmüş durumdadır. Aynı zamanda geminin Doğu Akdeniz’den İstanbul’a doğru gittiği düşünülmektedir. Bu batık Doğu Roma Dönemi’nin şu ana kadar bulunmuş en büyük tabak koleksiyonu olma özelliğini taşımaktadır.

 Batığın ana kargosunun oluşturan tabakların birbirinden farklı ölçülerde, farklı desen ve renklerde yapıldığı görülmektedir. Tabaklarda motifler tabak henüz ıslak hamurken kazıma yöntemi ile bazı figür ve motiflerin oluşturulduğu sır altı kazıma ve boyama tekniği ile yapıldığı görülmüştür. Tabakların motifleri genel olarak günlük hayattaki motifler konu alınması tabakların en büyük özelliğidir.

 

 

Copyright © 2018 - All rights are reserved by Coastal and Underwater Archaeology Projects